Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Američanovi hrozí vězení za zabití čupakabry

Dávejte si pozor při ochraně svého zdraví a majetku před neznámými monstry! Teenager z Texasu zastřelil tvora, o němž se domníval, že je nechvalně známým čupakabrou a nyní mu hrozí žaloba od ochránců zvířat.

Carter Pope (alias Carter Sinclair, 13 let) spatřil minulou neděli poblíž domu svých rodičů v texaském La Salle cosi, co nezvratně identifikoval jako „El Chupacabru“, legendárního upířího tvora vysávajícího krev z dobytka, především koz. Po krátkém zaváhání vzal otcovu pušku, na neobvykle vypadajícího vetřelce třikrát vystřelil a pokaždé se trefil. Jak později vypověděl, rozpoznal čtyřnohé, psu podobné stvoření, jdoucí po poli, ale rozhodně se o psa nejednalo. „Nemělo to žádnou srst, zadní nohy svraštělé. Byl jsem si jistý, že vidím čupakabru.“ Chlapec nyní netrpělivě očekává potvrzení své domněnky pomocí analýzy DNA z tkání tvora, kterou objednal jeho otec. Pokud bude nález laboratoře pozitivní, podaří se čupakabru oficiálně přidat do čeledi psovitých šelem, kam již patří kojoti, psi, nebo lišky.

čupakabra

Čupakabra (Chupacabra), zdroj: Wikipedia.org

Příběh Popa přitáhl pozornost amerických i mezinárodních médií, což přiživilo diskuze o existenci 3. nejzáhadnějšího tvora (po BigFootovi a Lochneské příšeře) na světě. Zatím se však Pope především dostal do potíží se zákonem, nebo spíše ochránci práv zvířat. Sice pravděpodobně disponoval písemným svolením používat zbraň svého otce, jak vyžadují texaské zákony, avšak tamní právo neuznává možnost bezdůvodně střílet a usmrtit zvíře. A „čupakabra“ ve chvíli setkání na nikoho neútočil, ani mu jinak neškodil.

Pokud se tedy prokáže, že neznámý tvor byl ve skutečnosti divoký pes nebo kojot, může být mladý Texasan obviněn z těžkého zločinu. Tamní zákoník ohledně týrání zvířat praví: (kdo) „zabije, vážně zraní, nebo políčí jed na zvíře, mimo jiné skot, koně, ovce, prasata nebo kozy, bez právního zplnomocnění nebo majitelova souhlasu…“ může být obviněn z těžkého zločinu, přičemž trest lze zvýšit při opětovném porušení tohoto zákona.

Pro Popa takové obvinění představuje o to větší problém, když v USA obecně začíná hranice trestní odpovědnosti od 6 do 12 let a v případě Texasu může být mladistvý souzen po dosažení věku 10 let.

Zdroj: Life’s Little Mysteries

Chupacabra nebo chupacabras (výslovnost: / tʃupa’kabɾa / ze španělského slova chupar, což znamená „vysávat“, a cabra, což znamená „koza“, doslova „vysávač koz“), také nazývaný el chupacabras ve španělštině, je legendární zvíře údajně žijící v některých částech Ameriky.

 Je spojena se spatřením údajně neznámého zvířetem v Portoriku (kde byla tato pozorování poprvé zaznamenána), Mexiku a Spojených státech, zejména v jejich latinskoamerické komunitě. Název zvířete pochází z jeho údajného zvyku útočit a pít krev dobytka, zejména koz. Pozorování očitých svědků tvrdí, že byl již v roce 1990 v Portoriku, a od té doby byla hlášena také daleko na severu v Maine i na jihu v Chile. Nejvíce údajných pozorování však pocházejí z Mexika, Střední Ameriky a jihozápadu USA (Texas, Nové Mexiko).

Fyzický popis tvora se liší. Podle prvních pozorování z Portorika to měl být malý, štíhlý, chlupatý humanoid, který se kromě masa a krve živí také banány. Jiní pozorovali těžkopádné lysé zvíře, velikostí malého medvěda, s řadou ostnů, dosahujících od krku až po ocas, nebo naopak lehké zvíře, pohybující se po zadních končetinách jako klokan. Podle některých zpráv může mít i křídla, podobná netopýřím, zbarvení má být šedé, pestré nebo proměnlivé, jako u chameleona. Všechny popisy mají něco společného – lysou kůži, pohyb po zadních končetinách, dlouhé tesáky a inteligentní, téměř lidské oči mandlového tvaru. V letech 2004 – 2011 byla několikrát vyfotografována, ulovena nebo nalezena uhynulá zvířata, pokládaná za chupacabru. Vždy se však jednalo za kojota nebo domácího psa, postiženého kožní nebo jinou chorobou (nejčastěji svrab), takže zvířata byla lysá, případně i jinak zdeformovaná. Biologové a přírodovědci jsou toho názoru, že chupacabra je moderní legendou.

Zdroj: Wikipedia.org

1 Comment

  1. Že prý v Americe zvolili Michala Kocába soudcem. 😎

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.