Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Neandrtálci byli sexem posedlí gauneři

Výtka: „Chováš se jako neandrtálec“ má možná pravdivý základ. Nový výzkum naznačuje, že naši dávní příbuzní byli více agresivní, promiskuitní a soutěživí než moderní člověk.

Zkoumáním fosilií vědci zjistili, že neandrtálci byli během vývoje v děloze vystaveni větším dávkám testosteronu než lidé našeho druhu. To se mohlo podepsat na jejich chování, mimo jiné asi ochotněji bojovali za druhy své tlupy, postavení ve skupině a udržovali polygamní vztahy.

Výzkumné týmy z Liverpoolu, Oxfordu, Southamptonu a univerzity v Calgary zkoumaly zkamenělé kosti prstu vyhynulých lidoopů, neandrtálců a hominidů – zaniklých členů lidské rodiny – aby se více dozvěděli o jejich hormonálních aktivitách.

pravěký lov tygra

Pravěký lov, autor: Ben Sutherland

Jak je známo (a vědecky prokázáno), porovnáním délky prsteníčku s ukazováčkem můžeme zhruba odhadnout množství testosteronu v děloze při vývoji plodu. Vysoké hladiny tohoto hormonu způsobují prodloužení délky prsteníčku oproti ukazováčku. Jak vědci zjistili, prsteníček neandrtálců byl delší než u většiny dnešních lidí, což naznačuje, že byli při vývoji vystaveni vyšším hladinám testosteronu. Nový přístup k pochopení, jak se naši předci chovali, byl uveřejněn v posledním vydání časopisu Proceedings of the Royal Society.

Emma Nelson z Liverpoolské univerzity, fakulty archeologie, klasických dějin a egyptologie, k tomu řekla: „Prokázali jsme, že promiskuitní druhy primátů mají delší prsteníček v porovnání s ukazováčkem, opačně k monogamním druhům.“

Doktorka Susanne Shultz z Ústavu kognitivní a evoluční antropologie na univerzitě v Oxfordu ovšem dodává: „Z fosilních pozůstatků je velmi těžké určit sociální chování. Vývoj nových přístupů, jako je zjišťování délkového poměru prstů však může přinést nové informace do debaty o sociálních systémech prvních lidských předků.“

Zdroj: The Daily Telegraph

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.