Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Vědci odhalili smysl sexu

Jedna z nejzapeklitějších otázek trápících vědce již od dob Charlese Darwina se snad konečně dočkala svého rozuzlení. Proč se vlastně rozmnožujeme pohlavním stykem? Existuje přece takové množství snadnějších cest, jak si zajistit potomstvo, za všechny například technika sebereplikace. Zdá se, že nyní výzkumníci konečně přišli problému na kloub. Živí tvorové využívají sex k tomu, aby se vyhnuli nákaze parazity.

partnerské hrátky
Pohlavní rozmnožování nám pomáhá ubránit se parazitům. Image: photostock / FreeDigitalPhotos.net

Tato zjištění podporují evoluční teorii, že míchání genomů dvou rodičů „vytváří potomka s novým genetickým kódem, který je tak více odolný proti útoku zvnějšku.“, jak tvrdí odborníci. Vzájemné obohacování genomu nám pomáhá být vždy o krok napřed při vzájemných „závodech ve zbrojení“ s parazity, kteří se také vyvíjí se snahou infikovat naše těla. Biologové popsali tento děj jako „Efekt červené královny“, v odkazu na postavu známého románu Lewise Carrola Alenka v říši divů, kde královna Alici říká: „Nyní běžíš, abys zůstala na stejném místě“. Přes popularitu této teorie mezi vědci však doposud existovalo jen málo důkazů na její podporu.

Nakonec se snad výzkumníkům ze Státní univerzity v Indianě konečně podařilo teorii podpořit experimentálně. Pozorovali dva druhy červů, jeden, který se množí jejich obdobou pohlavního styku a druhý, množící se sebereplikací. Po vystavení těchto dvou červů nebezpečnému viru se první s nebezpečím docela dobře vyrovnal, kdežto druhý začal rychle umírat. Spoluautor pokusu profesor Curtis Lively k tomu dodal: „Teorie červené královny předpokládá, že sex pomáhá živým tvorům vyhnout se napadení parazity, kdežto sebereplikace naopak toto riziko zvyšuje.“

Evoluční zápas mezi hostiteli a jejich parazity tedy může vysvětlit důvod existence mužů.

Zdroj: The Daily Telegraph

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.