Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Záhadné zmizení lodi na jezeře Bajkal

V ruském jezeře Bajkal znovu beze stopy zmizelo plavidlo včetně posádky. V současnosti záchranný tým marně hledá rekreační loď Yamaha, jejíž posádku přitom tvořili čtyři zkušení námořníci. Neoficiálně už nikdo nevěří, že se že Yamaha ještě někdy najde, není totiž zdaleka první lodí, která se za záhadných okolností v tomto jezeře ztratila.

Loď opustila vesnici v oblasti Kabansk se čtyřmi muži na palubě s cílem otestování nového motoru a ačkoliv se měla rychle vrátit, kontakt s ní se přerušil prakticky ihned po jejím vyplutí. Dle ruského deníku Pravda hlavní tísňové středisko Burjatské republiky takřka okamžitě vyslalo dobře vybavený tým záchranářů, který prohledal oblast a další den pokračoval v hledání z jiné strany poloostrova Svatý Nos a zátoky Barguzin Chivyrkuy. Přestože hledání bylo řízeno i za pomocí vrtulníku Mi-8, po lodi záchranáři nenalezli ani památky. Věk mužů se pohyboval v rozpětí 35 – 63 let, jednalo se o zkušené námořníky a krátká plavba na jezeře pro ně měla být snadnou záležitostí. Jejich telefony se operátorům ztratily, přitom sítě všech telekomunikačních společností zde mají výborné pokrytí. Místní tisk přišel s teorií, že se loď ztratila v mlze, která pohltila jezero záhy po jejím odplutí. V každém případě mlha již zmizela a od doby odplutí nepřišla žádná bouře. Loď sice mohla narazit na břeh právě kvůli husté mlze, ale to se jeví jako nepravděpodobné, protože nebyly nalezeny žádné trosky v oblasti desítek kilometrů kolem. Yamaha se zkrátka ztratila beze stopy, jako v Bermudském trojúhelníku.

V poslední době se vlastně už ani nejedná o neobvyklou příhodu. Loď se v záhadné zóně Bajkalského jezera ztratila jako spousta jiných dalších plavidel před ní. Místní lidé už ani nepočítají, kolik lidí se stalo oběťmi tajemných hlubin Bajkalského jezera, z čehož jen malá část těchto případů má známé vysvětlení, jako přecenění příliš tenké ledové krusty. Rybáři často vyprávějí příběhy o pozorování vlaků, starobylých hradů, historických lodí a člunů přes průhledné vody jezera – něco co vědci nazývají fata morgana. Často, když se přízraky v různých částech jezera objeví, jsou doprovázeny poruchami v magnetickém poli a selháváním lodních zařízení, včetně navigace.

Igor Janushev, PhD., každoroční účastník expedic k jezeru pořádaných místní turistickou organizací „Slovan“, deníku Pravda okomentoval situaci. „Každý rok slýchávám spoustu tajemných příběhů o jezeře. Při expedicích sloužím sice jako lékařská první pomoc, ale moje úloha se blíží spíše psychologovi.“ Až k takovým stavům mohou příběhy a zážitky provázející jezero Bajkal přivést některé z účastníků.

Jezero Bajkal má například ideální podmínky pro vznik fata morgany kvůli proudům teplého vzduchu, které se při styku s vodní hladinou rychle ochlazují, přičemž nejvíce je tento proces zřetelný v zimě – a právě nyní v létě. Ve vrstvách vzduchu různé hustoty se světelné paprsky všelijak lámou, zkresluje se obraz jimi přenášený a mohou pro pozorovatele vykreslovat přímo fantastické obrazy. Ty pak mohly zavést námořníky z lodi Yamaha prakticky kamkoliv – bajkalská fata morgana může být velmi realistická. Celé věky rybáři vyprávějí pověsti a legendy o neuvěřitelných obrazech vzniklých z páry nad hladinou jezera Bajkal. Takové přízraky jsou místními lidmi i vědeckými pracovníky nejčastěji vídány v dnes již slavných místech, jako je okolí ostrova Velký Uškanij, mys Slunce, nebo ostrov Olchon.

V posledních letech si mnoho vědců, zabývajících se jezerem Bajkal klade jednu otázku: proč se tyto jevy vyskytují pouze na určitých místech jezera a ne po celé jeho ploše? Poblíž místa, kde byla loď Yamaha naposledy spatřena, pár desítek kilometrů jihovýchodně od Olchonu, se v nejhlubší části jezera Bajkal nachází místo zvané Ďáblův kráter. Po většinu času neškodné místo pokrývající dva kilometry čtvereční se jednou nebo dvakrát do roka stane díky vodním proudům smrtící pastí pro lodi, které měly tu smůlu, nebo pošetilost, že se dostaly do jeho příliš těsné blízkosti. Stanou se neovladatelnými a následují osud většiny dalších malých lodí, které se kdy dostaly do tohoto místa. I za dobrého počasí a bezvětří se zde prakticky z ničeho nic v důsledku náhodného setkání neuvěřitelně silných vodních proudů vytvoří obří vír, pohlcující všechno kolem. Místní obyvatelé tvrdí, že to se otevírá kráter, kterým putují duše mrtvých hříšníků přímo do pekla. Za dobu trvání bajkalské záhady se podařilo tento jev i několikrát zdokumentovat – existují četná tvrzení očitých svědků, fotografie a dokonce i filmy. To především díky hrdinným (nebo bláznivým) kapitánům lodí, kteří se odvážili vyplavit až přímo na toto místo a měli to velké štěstí, že přežili.

Těžko říct, jestli se ještě někdy podaří nalézt alespoň trosky nešťastné lodi Yamaha.

Zdroj: Pravda.ru

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.