Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Obří síť neolitických tunelů pod Evropou

Dvanáct tisíc let staré tunely pod Evropou by svojí délkou mohly propojit Skotsko s Tureckem.

Člověk doby kamenné vytvořil masivní síť podzemních tunelů, propojující křížem krážem Evropu, prohlásil německý archeolog doktor Heinrich Kusch. Podle něj byly důkazy existence tunelů zjištěny pod stovkami neolitických nalezišť po celém kontinentu.

Ve své knize „Secrets Of The Underground Door To An Ancient World“, v překladu „Tajemství podzemního vchodu do dávného světa“ Kusch poukazuje na skutečnost, kolik podzemních tunelů se dodnes dochovalo po tak dlouhé době. Jejich původní počet tedy musel být obrovský.

„V německém Bavorsku se nám podařilo nalézt 700 m takových tunelů. V rakouském Štýrsku zase 350 m.“, řekl Kusch. „V Evropě existují tisíce podobných podzemních útvarů – od severu ve Skotsku až po Středomoří. Většina z nich není o mnoho větší než 70 cm v průměru, což je velikost dostačující pro protáhnutí se jednoho člověka. V některých případech se tunely rozšiřují do velikosti prostoru umožňujícího posed, nebo použití jako skladovacího místa. Tyto chodby nejsou vždy propojeny, ale dohromady tvoří obrovskou podzemní síť.“, tvrdí dále Kusch.

Někteří odborníci se domnívají, že sítě představovaly způsob člověka, jak se ochránit před predátory, zatímco jiní se domnívají, že některé z propojených tunelů mohly sloužit jako cesty, umožňující přemisťování člověka bez ohledu na boje nebo rozmary počasí na povrchu. Jak kniha uvádí, v místech vstupů do těchto tunelů později církev umísťovala své stavby, aby tak zamezila místním lidem připomínat si jejich prostřednictvím svou pohanskou minulost. Některé středověké spisy v těchto tunelech viděly vstupy do podsvětí.

Zdroj: Daily Mail

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.