Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Setkání ve vzduchu, Newfoundladský případ

Desátého února roku 1951 se v Newfoundlandu v Kanadě setkalo nákladní letadlo amerického námořnictva s gigantickým UFO.

Letadlo, které cestovalo z islandského Keflaviku se zrovna nacházelo asi 167 km západně od města Gander v provincii Newfoundland. Pilot stroje, rezervista US NAVY poručík Graham Bethune se ten den stal první osobou, která zpozorovala poblíž letadla velký, neznámý objekt.

Bethune rychle poznal, že asi 91 m dlouhé těleso se nachází na kolizním kurzu s jeho letadlem. Členy posádky později tak vyděsilo to, co venku viděli, že došlo k zmatku, který vyústil až v drobná poranění.

Hlášení kapitána Bethuneho

V oficiální zprávě z onoho letu Bethune prohlásil: „Spatřil jsem velkou záři asi 305 až 457 m nad hladinou moře. Oba dva (piloti) pozorovali pohyb a manévry toho objektu 4, nebo 5 minut před tím, než upozornili zbytek posádky…“

Najednou se UFO zdálo být mnohem větší… začalo to zrychlovat, odhadem až někam k 1,9 km/h a posádka byla extrémně zděšena z možnosti případné čelní kolize. Pak objekt začal měnit barvu.

K úlevě posádky se směr letu UFO náhle změnil. V tuto chvíli objekt změnil barvu na červeno-oranžovou a šel rozpoznat jeho kruhový tvar.

Kolize se nekonala

Objekt změnil svůj kurz na opačný, ztrojnásobil svou rychlost, a brzy posádce zmizel za horizontem. Později potvrdily záznamy z radarového pozorování, že UFO se nacházelo přibližně 9,3 km od letadla. Jeho výskyt byl zaznamenán radarovou soustavou na kanadské vojenské základně Goose Bay, v oblasti Labrador.

Kapitán Bethune nakonec dovedl svůj let ke šťastnému přistání, a brzy se případ stal předmětem vyšetřování rozvědky vojenského letectva. Rozšířila se zpráva, že Bethunemu byla ukázána fotografie UFO, údajně od CIA, která zobrazovala podobný objekt, se kterým se letadlo potkalo.

V souvisejícím video interview Bethnune dodal, že UFO se chovalo jako cíleně řízené a rozhodl se vypnout automatického pilota, aby se podletem pod objektem vyhnul přímé kolizi s ním.

Znak základny královského kanadského letectva Goose Bay

Znak základny královského kanadského letectva Goose Bay

Zdroj: About.com

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.