Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

1942 – Bitva o Los Angeles

Bývá velmi vzácné, když se do ufologických análů dostane případ, který jak zdokumentovala armáda, tak se zachoval i fotografický důkaz. Podobně jako v případě události v Los Angeles 25. února 1942, kdy se nad městem vznášelo obří UFO, a svědky se staly stovky pozorovatelů.

Amerika se ještě vzpamatovávala ze šoku způsobeného japonskou invazí započatou útokem na Pearl Harbor, Japonci úspěšně dobývali Tichomoří a v celé zemi panovala atmosféra nejistoty a úzkosti. Právě v této době lidé spatřili na obloze obří UFO, pohybující se nad Kalifornií, přímo před očima všech, včetně armády. Tato událost vešla do dějin jako „Bitva o Los Angeles“ a stala se jedním z nejznámějších případů.

Brzy ráno, 2. února 1942, se po Los Angeles rozezněly sirény. Mnoho Američanů v té době předpokládalo další vlny japonských náletů a tak na obloze očekávali nepřátelská Zera. Celkem se spletli, první pozorování obřího UFO je zdokumentováno v Culver City a Santa Monice.

Bitva o Los Angeles, 1942

Bitva o Los Angeles, 1942

Letecká pohotovost očekávala japonská letadla, avšak ve světlech výkonných reflektorů 38. dělostřelecké brigády se objevilo obří UFO.  Vojenská letadla se vydala prozkoumat objekt.

Díky dobře organizovanému systému varování byla celá obloha jižní Kalifornie prohledána během několika minut.  Světlomety odhalily několik objektů, které se později ukázaly jako součást jednoho velkého plavidla. Protiletecká ochrana spustila na objekt palbu v maximální míře, avšak UFO nevypadalo jakkoliv poškozeno.

Třicátá sedmá brigáda zůstávala neúprosná ve své snaze sundat objekt k zemi, avšak stále neúspěšně. Z hustoty palby byly později hlášeny zranění i několik úmrtí v důsledku zásahu střepinami. Dle tisku svědci popsali UFO jako „podivnou, velkou zavěšenou lucernu“.

UFO nad Los Angeles, 1942

UFO nad Los Angeles, detail, 1942

S tím jak UFO plulo do více osvětlených oblastí, šlo stále lépe rozpoznat. Pohybovalo se i přímo nad filmovými studii MGM v Culver City a někdy touto dobou byla pořízena výjimečně kvalitní fotografie tohoto plavidla, osvětleného paprsky reflektorů. Ta se později stala klasikou fotografií s UFO.

„Bylo to velké! Přímo obrovské! A plulo to přímo nad mým domem. V životě jsem nic podobného neviděla“, řekla později jedna z členek místní protiletecké ochrany.

„Jen se to vznášelo v oblacích, a možná jen velmi pomalu pohybovalo. Zářilo to krásným oranžovým světlem a jednalo se asi o nejkrásnější věc, kterou jsem kdy viděla. A viděla jsem perfektně, protože ten objekt byl velmi blízko.“, dodala svědkyně.

Článek v Los Angeles Times o UFO, 1942

Článek v Los Angeles Times

„Poslali stíhačky a já pozorovala, jak se ve svazech přibližují a pak zase odlétají. Stříleli, ale bez zjevného úspěchu. Bylo to jako Den nezávislosti, ale o moc hlučnější. Ochrana pálila jako šílená, ale vůbec se jí nevedlo. Nikdy nezapomenu, o jak mimořádný úkaz se jednalo. Bylo to prostě úžasné. A jaké krásné barvy!“ zní svědectví přímé účastnice incidentu.

Obří loď odletěla a obyvatelé jižní Kalifornie se mohli vrátit ke svým obvyklým aktivitám. V jiných dobách by tato událost způsobila obrovskou senzaci, ale svět měl v tehdy jiné starosti. Jen díky rozsahu události, množství svědků a pořízené fotografii tento incident zcela nezapadl v konkurenci vřavy světových bojišť.

Zdroj: About.com

1 Comment

  1. UFO? proč ne zdá se mi to celkem věrohodné ale proč se ktomu větci nevijadřují?že bi je podplatila náká americká armáda či organizace? a proč se otom tak málo mluví i dneska sakra! diť je to bomba. ale vlastně strašná tragédie díky vyplašené americké armádě která popravila 6 lidí. k vistrašenosti americké armády boužel přispěli ti zasraní japonci němci italové a jiní fašouni. každopádně moc děkuji za článek.

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.