Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Aurora 1897, havárie v Texasu

Seriózní ufolog se vždy v první řadě ptá po důkazech. A důkazy není někdy lehké najít. Existuje mnoho pověstí o havarovaných UFO, ale většina z nich závisí na velmi vratkých, často nepřímých důkazech. Někdy podle očitých svědků důkaz existoval, ale byl odstraněn, ztracen, nebo dokonce ukraden. To se týká i případu havarovaného UFO v texaském městečku Aurora z roku 1897. Tento příběh má mnoho společných prvků s pozdějším a slavnějším Roswellským incidentem.

Městečko Aurora

Vzhledem k době, jaká od incidentu uběhla a velké dynamice změn železničních a silničních tras v Texasu je zázrak, že městečko Aurora stále ještě existuje. Dokonce se z něj stalo státem potvrzené pamětní místo. A jak si tuto čest malá farmářská komunita zasloužila? Z jednoho důvodu – prý zde roku 1897 havarovalo UFO. Alespoň podle toho co tvrdí místní obyvatelé a dobové noviny.

Přízemní doba?

Ačkoliv mělo trvat ještě pět let, než bratři Wrightové podnikli svůj první let, pro ufology je právě tato doba ve znamení boomu neznámých létajících objektů. Zatímco dnes si můžeme dovolit ten luxus vysvětlit většinu UFO jako špatně identifikovaná „běžná“ letadla, v této době nebylo nic takového možné. Cokoliv co se nepodobalo ptákovi, vzducholodi nebo balónu mohlo být mimozemské.

Havárie

Dne 19. dubna narazilo do místního větrného mlýna pomalu se pohybující těleso a tento náraz ho zcela zničil. Dle legendy se mezi troskami záhadné lodi našly pozůstatky jakéhosi cizího tvora, podle všeho pilota. Trosky tělesa byly tvořeny záhadným materiálem s vyleptaným zvláštním písmem, podobnému hieroglyfům. Záhadnému nešťastníkovi dopřáli místní obyvatelé řádný pohřeb na místním hřbitově. Tělo časem z hrobu zmizelo.

Rozruch

Brzy se pověsti o záhadné havárii v Auroře roznesly do širého okolí. Město zaplavilo mnoho návštěvníků, kteří se chtěli dozvědět podrobnosti o tom, co se stalo. Informace se předávaly od očitých svědků do druhé i třetí ruky a pověst náležitě bobtnala. Můžeme se jen dohadovat, kdy případ poprvé objevil tisk.

Co psaly noviny

Místní noviny následně napsaly: „Kolem šesté hodiny ráno rozrušil časně vstávající obyvatele Aurory náhlý výskyt vzducholodi, která se pomalu pohybovala kolem města. Plula na západ a mnohem níže, než je obvyklé. Evidentně měla technické potíže, což mohlo být příčinou rychlosti pouze 12 mil za hodinu (20,3 km/h) a pomalého sestupu k zemi.“

Nakonec si po nějakém čase případu všimla i United Press International, která tou dobou zrovna začínala:

„Aurora, Texas — (UPI) — Hrob na malém hřbitově v severním Texasu obsahuje tělo astronauta, který ‚nebyl obyvatelem tohoto světa‘, jak tvrdí Mezinárodní vyšetřovací úřad pro výskyt UFO. Skupina, která vyšetřuje případy neidentifikovaných létajících objektů, také započala s vyjednáváním povolení pro exhumaci těla a chce se domáhat tohoto práva i u soudu, bude-li to nutné, sdělil ve středu ředitel úřadu Hayden Hewes.“

Nepocházející z tohoto světa

Právě díky celoamerické UPI se zpráva o incidentu rozšířila daleko za hranice Texasu. Později bylo otištěno více očitých svědectví, a všechny tvrdily stejná základní fakta. Neznámé těleso narazilo do města, byly nalezeny podivné pozůstatky a v nich stvoření „nepocházející z tohoto světa“. Jedna zajímavá zpráva, sice z druhé ruky, přišla od 15leté svědkyně. Její rodiče navštívili místo havárie a prohlašovali, že mimozemský pilot byl „malý muž“.

Zájem měla i armáda

Rovněž byl zaznamenán i zájem armády o tento případ. Krátce po havárii lokalitu navštívili příslušníci amerických vojenských složek. Mohli být zodpovědní za zmizení těla záhadného pilota? Nějaký čas zůstal na hřbitově alespoň náhrobní kámen, pak se ztratil i ten. Vše co zůstalo, jsou jeho fotografie.

♦ ♦ ♦

Čas od času se objeví hlasy požadující vytěžení zeminy z místa hrobu kvůli zjištění, zda v zemi přeci jen něco nezůstalo. Obyvatelé města žádný takový pokus dosud nepovolili, což je jistě škoda, protože nalezení mimozemské DNA by samozřejmě vyvolalo senzaci.

Možná je lepší dopřát už pozůstatkům pod zemí klid a pověst o havárii kosmické lodi v Auroře nechat žít.

Zdroj: About.com

p.s. Fotografie hřbitova v Auroře, včetně pozůstatků hrobu údajného mimozemského pilota lze vidět například zde.

3 komentáře

  1. Seriózní ufolog se vždy v první řadě ptá po důkazech. A proto snadno zjistí, že jde o mystifikaci, viz : http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2006112902

    • Je to tak, ta událost vypadá podezřele, nicméně se jedná o velmi známý případ, kdy bylo hlášeno UFO, a město Aurora z něj dodnes těží, viz galerie na Pixiu. Jak říká poslední věta článku, možná je lepší dopřát pozůstatkům mimozemšťana klid pod zemí a legendu nechat žít.

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.