Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Nové záhadné geoglyfy nalezeny na Blízkém východě

Záhadné geoglyfy na planině Nazca, vytvořené před staletími z neznámých důvodů zaniklou kulturou jihoamerických indiánů vešly ve všeobecnou známost. Nyní byly nalezeny podobné obrazce i na Blízkém východě.

Satelitní a letecké snímkování odhalilo v pouštních státech jako je Sýrie, Saudská Arábie nebo Jordánsko podivné kamenné kruhy, které se zdají být starší než jejich příbuzní latinské Ameriky.

Geoglyfy na Blízkém východě

Podle všeho tyto pozůstatky pamatují dobu až před 2 000 tisíci lety, za jakým účelem však byly postaveny, zůstává pro archeology a historiky záhadou.

„Jen v samotném Jordánsku evidujeme mnohem více takovýchto kamenných struktur, než v Nazce, na mnohem větším území a mnohem starších.“, řekl David Kennedy, profesor klasické a starověké historie na Západoaustralské univerzitě, pro magazín Live Science. „Pravděpodobně celá staletí, tisíciletí, lidé kolem nich (obrazců) chodili, aniž by tušili, co jsou vůbec zač.“

Geoglyfy na Blízkém východě

Místní beduíni, nomádi křižující písky Saudské Arábie, Jordánska, Libye, Egypta a Izraele, říkají těmto obrazcům prostě „dílo dávných lidí“.

Často se tyto geoglyfy vyskytují v lávových polích – ale nevytvářejí žádné přírodní vzory, tvrdí Kennedy, jehož výzkum bude publikován v příštím čísle vědeckého magazínu „Journal Of Archeological Science“.

Geoglyfy na Blízkém východě

Jak vědec dále popisuje, tyto obrazce existují v mnoha variantách, některé jak Kennedy říká „kites“ (česky „draci“), napodobují zvířata, jiné tvoří jakoby náhodně klikaté čáry z kamení a další mají obdélníkový tvar.

Dle profesorova mínění žádný z těchto pouštních geoglyfů nijak nesouvisí s pozicí hvězd, čím se zvětšuje prostor pro spekulace o jejich účelu.

Geoglyfy na Blízkém východě

Poprvé tyto obrazce objevil roku 1927 pilot RAF plukovník Percy Maitland, avšak až s prvním vážným výzkumem profesora Kennedyho, kdy jeho tým zkoumal letecké fotografie a podklady z aplikace Google Earth (jejíž materiály již několikrát vědcům pomohly, např. při objevu zapomenutých lidských osad v Amazonii) se zjistilo, jak početné tyto útvary vlastně jsou.

Konečný součet jejich výskytu není ještě dokončen, ale Kennedy s jistotou věří, že počet půjde do tisíců.

zdroj: dailymail.co.uk

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.