Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Pravěký hrob možná nabízí nápovědu k záhadě Stonehenge

Archeologové věří, že v oblasti Preselské pahorkatiny v západním Walesu se nachází hrob klíčové osobnosti spojené s výstavbou známého Stonehenge

Vědci v těchto dnech zkoumají hrob dávné významné osobnosti, která podle nich hrála hlavní roli při budování Stonehenge. Pohřební komora se nachází v obřadním kamenném kruhu v Preselské pahorkatině západního Walesu. Právě na tomto místě byly podle dohadů vytěženy tzv. Modré kameny použité na stavbu megalitického monumentu.

Stonehenge
Stonehenge, foto: Worakit Sirijinda / FreeDigitalPhotos.net

Další výzkum by měl zjistit, zda zde pohřbená, evidentně důležitá osoba, nehrála nějakou důležitou roli při přemísťování kamenů 306 km ze západního Walesu k willshirskému monumentu.

Objev učinili profesor Tim Darvill a Geoffrey Wainwright, kteří strávili posledních 10 let výzkumem, jak vůbec dokázali pravěcí lidé kameny, dosahující často i velikosti dospělého člověka na takovouto vzdálenost přemístit. Již v roce 2008 po vůbec prvních vykopávkách za 40 let tito vědci oznámili, že kvádry se dostaly na místo asi před 4 500 lety.

Jejich nová hypotéza předpokládá, že veřejnosti nejvíce známé Modré kameny, mnohem spíše než menší sarsenského typu sloužily jako hlavní lákadlo megalitické stavby, protože se u nich předpokládaly léčivé účinky.

„Vrátili jsme se zpět do Preselisu a začali s vykopávkami. První místo našeho průzkumu odhalilo velkou pohřební komoru ve stínu hory Carn Menyn, která kdysi posloužila jako zdroj kamene pro Stonehenge.“, vypráví Wainwright.

Podle dosavadního výzkumu se zdá, že kruh nad pravěkou mohylou byl postaven ze stejného materiálu, jako známá památka. Wainwright by se hodně divil, kdyby obě stavby nevznikly přibližně ve stejnou dobu. Kamenný kruh v Preseliské pahorkatině se stal součástí obrovské pohřební mohyly s komorou uprostřed. Tolik prostředků vynaložených k pohřbu jediné osoby svědčí o jejím velkém významu.

Preselská pahorkatina
Preselská pahorkatina, foto: ceridwen, CC BY-SA 2.0

Jak ovšem Wainwright přiznává, je poměrně odvážné tvrzení dávat do souvislosti osobu z mohyly se Stonehenge. „Je to pouze hypotéza, která však může být pravdivá. Tento hrob je zcela jistě spojen s něčím velmi významným.“

O výzkumu profesora Wainwrighta a Darvilla není slyšet poprvé, v minulosti o jeho postupu informovala i česká média; například Novinky a Česká televize.

Zdroj: The Guardian
Foto Stonehenge: Worakit Sirijinda / FreeDigitalPhotos.net

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.