Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Sukně vytvoří lepší první dojem

Ženy nosící sukně bývají dle posledního výzkumu vědců vnímány jako úspěšnější než ty v kalhotách. Původně mužské oblečení však zase upřednostňují silné ženy, jako například Hillary Clinton, nebo Angela Merkel.

Kalhotové kostýmky bývají sice vnímány jako oblečení žen pohybujících se ve vysokých společenských patrech, nejsou však podle všeho nejlepší cestou k utvoření dobrého prvního dojmu.

Výzkumníci zjistili, že ženy nosící sukni a sáčko bývají vnímány jako více důvěryhodné, vydělávající a flexibilnější, než kolegyně oblečené v kalhotách. Rovněž tvrdí, že vytvoření si prvního dojmu čistě na základě oblečení trvá pouhých několik prvních sekund úvodního kontaktu.

Sukňový kostým

Sukňový kostým vytvoří o své nositelce lepší první dojem. Foto: Public domain

Zatímco tedy kalhotové kostýmky, favorizované mocnými ženami jako například americkou ministryní zahraničí Hillary Clinton, nebo německou kancléřkou Angelou Merkel asociují u ostatních ambice a úspěch, sukni provází mnohem lepší první dojem.

Profesorka Karen Pine, jedna z vedoucích tohoto výzkumu na katedře psychologie Hertfordshirské univerzity, k tomu uvedla: „Velmi rychle, v prvních několika vteřinách setkání, si tvoříme o druhých úsudek založený na jejich oblečení. Bylo překvapivé, že kostým se sukní vyvolal příznivější posudek, než ten s kalhotami. Přitom jiné studie prokázaly, že ženy, které se oblékají více v mužském stylu, jsou vnímány jako s vyšším postavením v zaměstnání.“

„Zjistili jsme, že ženy mohou nadále nosit spíše ženské oblečení a přesto být vnímány jako osoby s vyšší pozicí v zaměstnání. Kombinace se sukní představuje jistý rovnovážný bod mezi profesionalitou a přitažlivostí.“, vyvozuje vědkyně.

Výzkumníci ukázali 306 dobrovolníkům sérii snímků mužů a žen v oblecích, každý na tři sekundy s následnou výzvou, aby zhodnotili postavy z obrázků na základě osobnostních rysů. Obličejové rysy mužů i žen byly na obrázcích zakryty, aby dobrovolníci činili rozhodnutí pouze podle oblečení. Každý snímek byl rovněž ukazován samostatně, aby se zabránilo jejich vzájemnému porovnávání.

Kalhotový kostým

Kalhotové kostýmy již u žen zevšedněly. foto: Flickr, Deirdre Boyer

Žena skončila ohodnocena jako sebejistější, s vyšším platem a lepší flexibilitou, pokud na sobě měla sukni. Brenda Polsko, ředitelka módních řad na London College of Fashion, k tomu podotkla: „Kalhoty tradičně představují uniformu síly, protože je nosí muži. Tento výzkum by mohl značně ovlivnit módu, protože poslední dvě desetiletí nemáme pro kalhoty jejich jednoznačnou roli. Ženy nosí kalhoty o víkendech a ve volném čase, takže pak spíše sukně spojují nositelku s image úspěchu. Podpatky také mnohem lépe vypadají s úzkou sukní, než s kolem nich plandajícími kalhotami“.

U mužů zase dostali lepší hodnocení takoví, kteří nosili obleky šité na míru, než ti v kvalitním, avšak konfekčním oblečení. Ačkoliv obleky byly vyrobeny ze stejného materiálu, pánové v šatech na míru působili jistějším, úspěšnějším a flexibilnějším dojmem než ostatní.

Profesorka Pine dodává: „Zdá se, že tyto úsudky provedeme velmi rychle a instinktivně. Muž v obleku na míru byl hodnocen jako s vyšším platem. Člověka ovlivňují i takové drobnosti, jako střih obleku. To má pak silný vliv na rozhodování o osobnosti dotyčného a jeho postavení v zaměstnání“.

Studie byla provedena ve spolupráci s oděvní společností Mathieson and Brook Tailors in St Albans, Hertfordshire. David Brook, představitel firmy potvrdil: „Když lidé kupují oblek, neuvědomují si vliv nejen na vlastní sebevědomí, ale také na hodnocení okolím. Chtěli jsme ověření toho, co si myslíme už dávno“.

Zdroj: telegraph.co.uk

P.S. Se situací ve společnosti může ještě značně zamíchat, pokud se více rozšíří móda pánských sukní.

1 Comment

  1. Černé široké kalhoty jak mate u kostymku hledat kde?

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.