Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Jeden z nejvzácnějších sarkofágů, starý 3 500 let, ležel mnoho let bez povšimnutí v místním muzeu

Jedna z nejcennějších zachovalých egyptských schránek na mrtvé, stará 3 500 let, ležela dlouho bez povšimnutí v malém muzeu městečka Torquay. Pracovníci muzea žili v domnění, že její stáří se pohybuje mezi 2400 až 2600 lety a je tedy poměrně nezajímavá. To změnila až náhodná vědecká návštěva.

V rozhovoru pro britský deník Daily Mail kurátor muzea Barry Chandler řekl: „Dr. Aidan Dodson z univerzity v Bristolu se podíval na konstrukci (sarkofágu, pozn. red.) a uvědomil si, že musí pocházet z egyptského ‚Zlatého věku‘ – doby Achnatona a Tutanchamona“ (doby, ve které se odehrává např. děj románu Egypťan Sinuhet, pozn. red.).

Navíc je přímo na sarkofágu uvedeno, že byl vyroben pro dítě z vysokých kruhů, možná dokonce královských. To z něj dělá jeden z nejcennějších ve Velké Británii.

Egyptský sarkofág odpočíval desetiletí zapomenutý v místním muzeu, než ho objevila náhodná vědecká návštěva

Egyptský sarkofág odpočíval desetiletí zapomenutý v místním muzeu, než ho objevila náhodná vědecká návštěva, foto: Mail Online

„Doktor Dodson zkoumal důležité detaily – cizelování namalovaných očí, nebo dopodrobna vyvedená, realistická kolena a uvědomil si, že rakev musí být mnohem, mnohem starší, než se dříve myslelo. Věděli jsme, že sarkofág byl znovupoužitý – ale mysleli jsme si, že není starší o 100, 200 let než v něm uložené tělo,“ vysvětluje Chandler.

Tělo v sarkofágu patří čtyřletému chlapci, zjistila rentgenová analýza chrupu. Pracovníci muzea věděli, že sarkofág byl znovupoužitý, ale netušili, po jak dlouhé době.

Tělo v sarkofágu patří čtyřletému chlapci, zjistila rentgenová analýza chrupu. Pracovníci muzea věděli, že sarkofág byl znovupoužitý, ale netušili, po jak dlouhé době.

„Nyní víme, že je o 1000 let starší, a vytvořený pro někoho s velmi vysokým postavením – možná vezíra, nebo člena královské rodiny,“ dodává kurátor muzea.

Sarkofág je bílý, obličej červený, což ukazuje na sopečné sklo a vápenec vložené do bronzu. foto: Mail Online

Sarkofág je bílý, obličej červený, což ukazuje na sopečné sklo a vápenec vložené do bronzu. foto: Mail Online

Doktor Aidan Dodson, z oddělení archeologie a antropologie na univerzitě v Bristolu sarkofág prozkoumal a zařadil dobu jeho vzniku někam do doby vlády Thutmose III. – z 18. dynastie Egypta, vládnoucí před 3 500 lety.

Rengenový snímek mumie.

Rengenový snímek mumie, foto: Mail Online

„Je to mimořádný objev a znamená, že rakev se nyní stala nejvíce významným exponátem naší kolekce. Byla vytvořena z jednoho kusu cedrového dřeva, nádherně vyřezávaná, vykládaná a malovaná. Aby dítě dostalo něco takového, muselo mít velmi důležité rodiče. Možná i krále a královnu. Bohužel si nejsme jisti částí nápisu, který oznamuje jméno chlapce a jeho rodičů. Kvůli jeho těžkému poškození si nemůžeme být jisti. Nápis byl přepsán pro nového majitele, a mumie se kterou přišel sarkofág do Torquay je téměř o 1000 let mladší, než samotná rakev,“ dodává Chandler.

Slečna Winaretta Leeds, dcera vynálezce šicího stroje Parise Singera darovala mumii muzeu v roce 1956.

Slečna Winaretta Leeds, dcera vynálezce šicího stroje Parise Singera darovala mumii muzeu v roce 1956, foto: Mail Online

Tělo Psamteka, jak mumii nazvali pracovníci muzea, odpočívá zabalené do plátna, ve kterém se skrývají sošky čtyř bohů. Jejich úkolem je chránit životně důležité orgány, vyňaté a umístěné rovněž pod plátnem.

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagged as: , , , , , ,

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.