Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

KickSat: váš vlastní satelit ve vesmíru za 300 dolarů

Student univerzity chce zlevnit lety do vesmíru tím, že nabídne každému možnost vypustit si vlastní jednoduchý satelit.

Líbila by se vám možnost vypustit si do vesmíru vlastní satelit? Projekt KickSat nabízí komukoliv možnost vypustit si svůj vlastní satelit na orbitu, včetně radiového spojení se Zemí za pouhých 300 amerických dolarů.

Základní deska pikosatelitu, foto: KickSat

Základní deska pikosatelitu, foto: KickSat

Za v přepočtu necelých 5 500 Kč získá zájemce solárně napájený pikosatelit s mikroprocesorovou jednotkou, schopnou vysílat radiový signál zpět na Zemi, dokud neshoří při klesání v atmosféře.

Tento komerčně vyráběný amatérský pikosatelit byl navržen studentem Cornellovy univerzity Zacem Manchesterem, přístroje budou vynášeny do vesmíru hromadně ve vesmírném kontejneru se jménem KickSat.

Po dosažení orbity, KickSat se rozevře a vypustí svůj náklad, zásilku pikosatelitů naprogramovaných svými majiteli.

Otevírající se schránka s pikodružicemi, foto: KickSat

Otevírající se schránka s pikodružicemi, foto: KickSat

Tyto přístroje budou schopny přenášet jen omezený objem dat, jako například iniciály jména majitele a nevydrží na oběžné dráze dlouho. Kvůli svému umístění na velmi nízké orbitě shoří v atmosféře do několika dní.

„Mojí motivaci bylo snížit ceny letů do vesmíru,“ tvrdí tvůrce KickSatu na stránkách projektu. „Umožnit každému, od středoškolského studenta po profesionálního vědce, zkoumat oblasti, které byly dosud exklusivním vlastnictvím vlád a velkých společností. Zmenšením satelitů jich lze vynést najednou mnohem více a snížit tím mnoho nákladů,“ dodává student.

Na stránkách KickSatu je zatím uvedeno 30 sponzorů a Manchester dle svého tvrzení potřebuje celkem alespoň 100 takových, aby mohl zaplatit testování hardware. Po případném úspěchu doufá v pomoc od NASA, která by bezplatně vynesla jeho zařízení do vesmíru.

Vypouštění pikosatelitů z jejich schránek.

Vypouštění pikosatelitů z jejich schránek, foto:KickSat

Pokud se s podporou mladíkova snažení přihlásí alespoň 400 lidí, Manchester je připraven zaplatit ze svého komerční vynesení. Manchester věří, že ať už s přispěním NASA, nebo soukromého subjektu se tak stane nejpozději do roku 2013.

Zdroj: dailymail.co.uk

Pikosatelity nejsou ničím neznámým ani pro české vysokoškoláky, viz např. projekt PilsenCUBE. Stejně tak Česká republika má jistou tradici v kosmickém výzkumu, informace nabídne jak Wikipedie, tak stránky České kosmické kanceláře.

Tagged as: , , , ,

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.