Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Záhadná ohnivá koule vylekala město v Argentině

Místní lidé obviňují záhadnou ohnivou kouli z vyvolání zmatků na okraji Buenos Aires, zničení několika budov, smrt ženy a zranění mnoha lidí. Příčina silného výbuchu nebyla dosud identifikována a zůstává zahalena tajemstvím.

ohnivá koule

Ohnivá koule, foto: the mechanical turk

Pondělní exploze v Monte Grande, malém městečku na okraji hlavního města Argentiny, zničila dva domy, několik obchodů, aut, zabila jednu ženu a devět lidí zranila.

Následky výbuchu mohly být ještě závažnější, pokud by k němu došlo během nejrušnější části dne, řekl místní úředník Fernando Gray deníku El Dia.

Očití svědkové tvrdí, že viděli ohnivou kouli padající z nebe v době výbuchu. Existuje i důkaz v podobě filmu na serveru YouTube, nahrané v pondělí uživatelem „luckymaruo“. Záznam ukazuje jasnou ohnivou čáru, zanechávající za sebou stopu na obloze, bez žádné zjevné souvislosti s případnou explozí na zemi.

„Působivý jev“, jak autor videa nazývá ohnivou kouli, byl vidět i z velmi vzdálených míst, jako například chilského města Temuco a Mar del Plata na pobřeží Atlantského oceánu.

„Cítili jsme něco jako pach po střelném prachu,“ vzpomíná jeden z obyvatel oblasti podle zpravodajského kanálu C5N.

„Neexistuje žádné vysvětlení pro to, co se stalo,“ uvedl další svědek, Cayetano, dle stanice Radio 10. „Soused zapomněl zastavit u svého domu, když uviděl tu modrou kouli, jak padá z nebe,“ dodal Cayetano.

Úřady zahájily testování oblasti na výskyt radioaktivity a neznámých materiálů. Oblastní ministr spravedlnosti a bezpečnosti Ricardo Casal řekl, že experti „vyhodnocují všechny teorie, od výbuchu, po cosi neznámého z nebe,“ napsala agentura AP.

Ačkoliv neexistují žádné důkazy o nalezení kráteru, přibývá spekulací, že výbuch mohl být způsoben padajícími troskami ze známého satelitu NASA, který za velké pozornosti dopadl na Zemi minulý víkend.

Místní orgány v Monte Grande požadují zprávu od letectva o případných mimořádných jevech magnetické nebo jiné povahy v této oblasti.

NASA už zatím oznámila, že její satelit dopadl na Zemi v sobotu dostatečně daleko od Jižní Ameriky.

Vládní úředníci spíše věří, že příčina výbuchu je mnohem prozaičtější, než záhadná ohnivá koule z nebes. Podle nich se jako pravděpodobná příčina jevu zdá být exploze špatně připojeného domácího zásobníku plynu.

Skutečnou příčinu výbuchu v argentinském městečku však zatím s jistotou nezná nikdo.

Zdroj: rt.com

Tagged as: , , , , ,

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.