Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Bill Gates investoval milion dolarů do obranného systému proti komárům

Většina z nás už někdy řešila problém nákupu správného repelentu. Ovšem profesor z Kolumbijské univerzity se rozhodl pro mnohem sofistikovanější řešení – laserový obranný systém.

Bill Gates, vlastnící mimo jiné i nadaci pro boj proti malárii, byl tímto nápadem natolik zaujatý, že do jeho rozvoje investoval 1 milion amerických dolarů.

Profesor Szabolcs Márka z Kolumbijské univerzity vytváří pomocí laserů „stěnu“, která odradí jakéhokoliv komára v okolí.

Laserová show, zdroj: Flickr,junkmonkey
Laserová show, foto: Flickr,junkmonkey

Tento systém by měl vytvořit kolem chráněné skupiny osob jakýsi světelný štít. Není to první podobná profesorova myšlenka, již předtím přišel s návrhem světelného repelentu, který by zmátl komáří smysly. Současný projekt na něj navazuje.

Márka, ve spolupráci s jeho ženou ZusZsou a kolegy Imrem Bartosem v současnosti vytvořili laserovou bariéru, „světelný val“, přes který komáři nedokáží prolétnout. „Komáři nedokáží přes val prolétnout. Vracejí se zpět. Prostě nechtějí za ten val přeletět.“

Profesor Márka při práci. Zařízení tvoří nenápadná krabička. foto: Daily Mail
Profesor Márka při práci. Zařízení tvoří nenápadná krabička. foto: Daily Mail

Nadace Billa a Melindy Gatesových se věnuje boji proti malárii a již v roce 2008 dala profesoru Márkovi na podporu výzkumu 100 000 britských liber. Nyní se k této sumě od stejných dárců přidal ještě 1 milion amerických dolarů.

To z tohoto projektu dělá jeden z nejlépe sponzorovaných od této nadace. Márkova metoda by měla totiž nabízet nákladově efektivní způsob, jak chránit před komáry přenášejícími malárii rozsáhlá území.

Ukázka účinnosti laserového štítu. Komáři jakoby věděli, co je při průchodu laserem čeká. foto: Daily Mail
Ukázka účinnosti laserového štítu. Komáři jakoby věděli, co je při průchodu laserem čeká. foto: Daily Mail

Každopádně, ani profesor si zatím není zcela jist, jak jeho vynález vlastně funguje: „Komáři jsou pravděpodobně vyděšení,“ odpovídá.

Dle údajů nadace Gatesových, téměř milion lidí ročně zemře na nákazu malárií, z toho 90 % v Africe a 85 % dětí pod pět let.

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagged as: , , , , , , ,

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.