Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Nalezen nový mayský kalendář končící rokem 2012

Až donedávna existoval pouze jediný odkaz na rok 2012, který se nám po Mayích zachoval. Jednalo se o známou kamennou desku v mexickém Tortugueru. Přesně o Dni díkůvzdání minulý rok však archeologové uvedli další zachovanou památku, která rovněž uvádí informaci o záhadném datu. Podařilo se ji nalézt v ruinách Comalcalca, pozůstatcích jediné mayské pyramidy postavené z cihel. I tento kalendář končí v letošním roce.

Dle vyjádření Artura Mendeze, mluvčího mexického Národního institutu antropologie a historie, „fragmenty zápisu byly objeveny předchozí rok a staly se předmětem zkoumání“. „Comacalco Brick“ (česky Cihla z Comacalca) se tak může stát součástí archeologických nálezů minulých padesáti let, nějak souvisejících s obávaným rokem 2012, které budou zařazeny do dokumentu „Fall 2012“ natáčeného za podpory mexické a guatemalské vlády.

Mayská pyramida v Comalcalcu

Mayská pyramida v Comalcalcu, zdroj: Wikimedia Commons

Na desce z Comacalca je vyobrazen mayský kruhový kalendář, opět zakončený v 13. „baktunu“ mayských věků. Avšak podle Davida Stuarta, specialisty na mayskou epigrafii (nauka o čtení starých nápisů) na Texaské univerzitě v Austinu, zde není žádný důkaz, že deska odkazuje přímo na rok 2012 – může se také jednat o záznam důležité události z dávné historie. Stuart poukazuje na fakt, že na rozdíl od známé desky z Tortuguera ta Comalcalská nikde výslovně neuvádí, že by se měla týkat věcí budoucích. Klidně se tedy může zabývat již proběhlými událostmi.

Přestože přeložené sdělení desky je zatím vcelku nejasné, zdá se, že třetí část textu sděluje, že „on/ona/to přichází“. Protože však mayský text výslovně neuvádí budoucí formu „přijde“, nemusí se přímo jednat o vyjádření budoucích dějů a je třeba vnímat text v kontextu s celým zápisem. Pokud se však současný překlad této části potvrdí, bude dobře zapadat do sdělení na desce z Tortuguera. To suše informuje o příchodu boha nazvaného Bolon Yokte „záhadného mayského boha spojovaného jak s válkou, tak zrozením“, který má podle úplně posledního zápisu na zašlé desce „sestoupit z nebes“.

Další zvláštností nově nalezeného kalendáře může být, že popsaná strana desky byla obrácena směrem ke zdi, nebo překrytá malbou, což by mohlo znamenat, že pohled na něj nebyl určen obyčejným lidem a měl určitý iniciační účel. Nebo možná čekal na správný moment svého objevení.

Již brzy se to možná dozvíme.

vtip o mayském kalendáři

"Mám místo už jenom do roku 2012. Haha, to jednou někoho pořádně vyděsí." Mayský kalendář, podle kterého někteří předpovídají na letošek konec světa, se také stal terčem mnoha vtipů.

Zdroj: www.chron.com

Tagged as: , , , , , , , ,

2 komentáře

 1. Logikou 3D jde všechno. Žádná demokracie, žádný kapitalismus, žádný socialismus, žádné podobné zřízení, … ale jen a pouze Logika 3D. Nyní si už každý můžeme namodelovat nejen svůj život podle své chuti. Modelování naučí logice 3D a také ukáže jak by mělo vše vypadat.
  O tomto by měly „Národní Rada“, „Holešovská výzva“, „ACTA“, a VŠECHNY jiné vývojové spolky diskutovat, ale musí si nejdřív namodelovat „podtrženo“ JEDINÝ společný a nezvratitelný cíl (osobně mám Logiku 3D). Pomocí společného logického modelu pak můžete učit dav, média, vědce a vlády. Naučte všechny jen ZLO IGNOROVAT.
  Modelování je tímto také mocný nástroj pro vědce, jak přivést svět na logickou cestu (chcete-li selský rozum) a to rychlou evolucí bez násilí. Ono totiž jinak než logicky to nejde. Jen když porovnáte Logiku 3D s vaší koncepcí požadovaných změn, vypadá to, jakoby byla z velké části na Logice 3D založena, avšak vám tam vždy bude chybět konečný cíl, nebo-li soulad všech cílů. Není čemu se divit, když neznáte vzorec 3D.
  Vhodným modelem, který je vždy založen na vzorci a logice 3D, lze toto vyřešit. Mayský „vývojový“ kalendář je téměř rozluštěn a to za pomocí Logiky a vzorce 3D.

  http://ideal.intelekt.sweb.cz/
  Zde najdete více v článku o Číslech a Logice (hl. na 1. straně 2. poznámka) a co je důležité, že tam najdete první aplikaci na modelování cílů a jejich ochran. Pokud NAMODELUJETE něco k vývoji a TOTO „hmatatelné“ budete propagovat, logickými a nezvratnými fakty TOTO dokládat, … pak vám uvěří VŠICHNI …
  TOTO bude to pravé ořechové … TOTO bude společný vývojový CÍL a jeho OCHRANA … TOTO je Logika 3D.

  PS. nyní máte návod a prostředek, učte se, informujte, spolupracujte, modelujte a konejte …

  Toť vše co jsem napsal na Facebooku do příspěvku „Holešovská výzvy“. Přeberte si to dle vaší logické libosti.

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.