Z-záhady

Ze světa záhad a vědy

Vědci vytvořili zatím nejlepší umělý mozek

SPAUN (Semantic Pointer Architecture Unified Network) propojuje 2,5 milionu simulovaných neuronů a může provádět 8 různých úloh, jako například kopírování obrazců, počítání, odpovídání na otázky, nebo rozhodování.

Skupina vědců vytvořila zatím nejbližší funkční nápodobu lidského mozku. Simulovaný mozek, který se dosti podobá superpočítači má k dispozici digitální kameru, sloužící jako oko, robotickou ruku, kterou umí odpovídat a kreslit. Díky svému zatím nejlepšímu provedení dokáže SPAUN dokonce i řešit typické základní úlohy IQ testu.

SPAUN simulované části mozku

SPAUN simuluje vyobrazené části mozku, oko a ruku

Neurologové a softwaroví inženýři Univerzity Waterloo v Kanadě tvrdí, že jejich výtvor je světově nejkomplexnější plnohodnotný model simulace lidského mozku, který kdy byl zprovozněn, píše server extremetech.com.

Během svých testů vědci ukázali mozku číslice a písmena, která si SPAUN uložil do paměti, a následně zase jiné symboly, sloužící jako povely, kterými mozku sdělovali, co dělat s uloženými informacemi. Výsledek snažení pak zaznamenala robotická ruka.

SPAUN obsahuje 2,5 milionu neuronů, které dohromady napodobují prefrontální kortex, bazální gangliu a hypothalamus, které spolu propojeny vytváření velmi věrnou kopii části lidského mozku.

Základní myšlenka pokusu spočívá v tom, že tyto subsystémy jsou velmi podobné opravdovému mozku. Vizuální vstup je zpracován hypothalamem, data uložena v neuronech a bazální ganglia rozhoduje, co bude dělat ta část systému, která ovládá robotickou ruku.

Zjednodušený diagram SPAUNu

Zjednodušený diagram SPAUNu

Všechny tyto procesy jsou prováděny dle fyziologicky přesného modelu, včetně existence elektrického napětí a neurotransmiterů. Do simulace patří také omezení lidského mozku, v tomto případě nemožnost uložit větší množství údajů v krátkodobé paměti.

Celá soustava je vlastně docela jednoduchá, avšak překvapivě flexibilní. Vědci dále přemýšlejí, kam dále nasměrovat evoluci jejich výtvoru.

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk

Tagged as:

1 Comment

  1. Umělý mozek je celkově zajímavé téma pro technickou vědu, ale i pro etiku a vůbec sociální vědy. Nedávno se například objevila informace o tom, že lze na dálku ovládat činnost člověka – že lze propojit dva mozky, viz téma Lze ovládat člověka na dálku? http://www.neznamo.cz/index.php/topic,116.0.html O mozku je na neznamo.cz víc témat: http://www.neznamo.cz/index.php?action=tags;tagid=196

Leave a Response

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.